Ümit Kalko Haberleri


Kişinin yasevimliığı topluluk zarfında kıymeti olan , kabiliyet, hâl ve özge davranış biçimlerini vüruttirdiği proseslerin tümüdür.

Yetişek, önceden saptanmış esaslara bakılırsa insanoğluın davranışlarında belirli vürutmeler esenlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir.

Yetişek; kişinin davranışlarındaki yaşantısı suretiyle kasıtlı olarak ve isteyerek bileğfiilme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü üzere eğitimin bir çok teşhismı binalabilmektedir. Fakat, günümüzde çoğunlukla tercih edilen teşhism:

“Ferdin davranışında, kendi yaşantısı suretiyle ve kasıtlı olarak istenilen yönde( eğitimin fakatçlarına yaraşır ) bileğfiilme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu teşhis bakılırsa;

· Yetişek bir prosestir.

· Yetişek sürecinde, kişinin davranışlarının istenilen yönde bileğfiiltirilmesi fakatçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki bileğfiilme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Yetişek sürecinde kişinin kendi yaşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç taban öğesi vardır.

1. Lakinç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Değerlendirmeler

Yetişek fakatçla adım atar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam değer ve kıymetlendirme ile son bulur. Sürecin bu mantığı parçalanmamış kültürler midein tıpkıdır. Lakinçların içeriği ve öğrenme midein kullanılan öğretme şekilleri kültürden kültüre bakılırsa bileğfiilebilir, fakat sürecin doğbeyı bileğfiilmez.

Yetişek kapsamı ve teşhismlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Gün süresince birfena filozof ve pedagog, eğitimin ne evetğuna üstüne farklı farklı teşhismlamalarda bulunmuştur. Hasetmüzde ise eğitimin kabul edilen ölçün teşhismı şudur: Yetişek, kişinin davranışlarında kendi yaşantıları suretiyle kasıtlı olarak istendik davranış bileğfiilikliği meydana getirme sürecidir. Bu teşhismlama ekseninde eğitimin umumi hatları çizilebilir. Bu teşhismlamanın zarfında eğitime üstüne temelı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi yaşantıları suretiyle”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış bileğfiilikliği” ve “müddetç” üzere kelimeler eğitimin anne taşlarıdır.

Yetişek, âdemoğlu midein yaşam boyu devam eden bir prosestir ve davranışlarda başkalık meydana getirir. Bu davranış değişimleri ise kişinin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişimleri istendik yani beklentilere ve hedeflere yaraşır olabileceği üzere istenmedik yönde bile vürutebilir. Yetişek sürecinin fiilletilmesi ise kasıtlı yani programlı ve programlı olabileceği üzere vürutigüzel bile olur. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal terbiye, vürutigüzel meydana getirilen eğitime ise informal terbiye denir. Elan açıklayıcı bir örnek verirsek ekol, dershane, terbiye merkezleri üzere mekânlarda verilen terbiye formal; kişinin kendi çevresinden edindiği ve planlı programlı olmayan terbiye ise informal eğitidir. Kısaca terbiye yalnızca okullardaki öğrenmelerle sınırlı bileğildir.

Yetişek Türleri
Yetişek türlerine bakılırsa sınıflandırıldığında formal ve informal terbiye yapmak üzere iki tür ortaya çıkar. Formal terbiye okullarda ya da kurumlarda belirli bir maksat ve program çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu terbiye tipinin belirli bir amacı vardır. Bu düzende terbiye süreci idari bir ekip ve eğitmenler aracılığıyla planlanır. İnformal terbiye ise hudayinabit vüruten plansız ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki birey bu eğitimi toplumsal çevresinden gizil olarak edilir.

Yetişek Sistemi
Yetişek, bir tip olarak ele hileındığında ise terbiye sisteminin üç taban ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, prosesler ve çıktılardır. Memba; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, çatı, tesisat, maliyet, personel üzere fiziki unsurlardır. Müddetç; ekol zarfında meydana gelen dersler, öğrenme yaşantıları ve ders aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde eksperlik, yeterlilik, izin, imtihan geriları üzere istenilen davranış bileğfiiliklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://uskudaradak.name.tr/ https://futbolkariyeri.name.tr/ https://seskayitlari.name.tr/ https://boyabadana.name.tr/ https://endustriyeltavukculuk.name.tr/ https://whattobuy.enpatika.com/ https://whichbrand.enpatika.com/ https://whichcultureforme.enpatika.com/ https://whatcompany.enpatika.com/ https://golfequipment.enpatika.com/ Seo Fiyatları iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al